İRMA KİMDİR? WHO IS IRMA?

 

 

 

 

Irma La Douce(Sokak Kızı İrma); Shirley Mc Laine’in duru güzelliği,zerafeti ve şahsına münhasır tavırları  ve Jack Lemmon’un canlandırdığı hoşgörülü içten karakter ile zamanında bana sevimli gelmiş filmlerden biriydi...Uzun zamandır gerçekleştirmek istediğim bu sergi temasına 2007 yılı sonuna doğru karar verdim ve başladım. 

Çizdiğim giysileri güzel bir şekilde  taşıyacak,sahneleyebilecek eğlenceli,zarif,fettan ve  bu dünyaya ait olmayan bir karaktere ihtiyacım vardı...Kendisi ile özdeşleşmiş;yeşil kurdelesi & yeşil naylon çorapları,ayağının dibinden ayrılmayan,minik beyaz köpeği...Tam anlamıyla "şahsına münhasır" bir tipleme idi...

Bu sebeplerden dolayı;... "İRMA"yı  son sergimin kahramanı  olarak seçtim!...Onu hemen hemen her tablomda,gözlerinin de rengi olan en sevdiği "yeşil" renk ile resimledim.

AŞKIN RENGİ (Color Of Love):KIRMIZI / RED

AŞKIN ÇİÇEĞİ (Flower Of Love)GÜL / ROSE

AŞKIN MEVSİMİ (Season Of Love) BAHAR / SPRING

AŞKIN DANSI ( Dance Of Love) :TANGO

AŞKIN ADI (Name Of Love ) :IRMA!...

nilgün yönter

IRMA LA DOUCE(Sokak kızı İrma/Irma the sweet)

Filmin yapım yılı:1963

Yönetmen: Billy Wilder

Oyanayanlar: Shirley Mc Laine-Jack Lemmon.

Filmin konusu: Polis memuru Nestor Pattou,Paris’in malum yerlerinden biri,Rue de Casanova’da

Durumu kontrol altına almaya çalışır.Ama işler onun bildiği gibi yürümemektedir.İşini kaybeder

Ardından da güzeller güzeli İrma La Douce’a aşık olur.İrma da ona…Film “mutlu son”la da biter!...

1963 YILINDA BILLY WILDER TARAFINDAN ÇEKİLEN "IRMA LA DOUCE" FİLMİNİN 2 BAŞROL OYUNCUSU VE YAPIMCISI:

İlki 1961'de Haldun Dormen Tarafından Sahneye Konulan Sokak Kızı İrma'nın Başrolünü O Zaman Gülriz Sururi Oynamıştır. 

"İRMA'NIN GİYSİ DOLABI" SERGİSİNİN BASINDA ÇIKAN HABERLERİ:(2006-2016)

SHIRLEY MC LAINE (İrma Rolünde)

SHIRLEY MC LAINE 

Shirley Mc Laine(Nufusunda;ShirleyMacLeanBeaty.)24 Nisan 1934 Doğumlu.Hem sinema hem tiyatro oyuncusu.Aynı zamanda şarkıcı ve yazar.Son yıllardaki "reenkarnasyon" üzerine yazdığı yazı-romanlar ile ünlü.Yeryüzündeki madde dışı varlıkların mevcudiyetine inanıyor ve kendi Holywood kariyeri ile ilintili bulduğu için bir çok otobiyografisinde bu inancını vurguladı.

1955 ve 1956 da bazı filmleri ile Golden Globe Ödüllerini almış. Bir çok kez Akademi Ödüllerine aday gösterildi."Sevgi Sözcükleri" (Terms of Endearment) adli filmi ile de1983'de de  en iyi Akademi adın oyuncu ödülüne layık görüldü.

JACK LEMMON (Nestor Rolünde)

Jack Lemmon.(Doğumu:John Uhler Lemmon.1925-2001)Amerikali aktör ve müzisyen.İçlerinde;Bazıları Sıcak Sever,Apartman,Mr.Roberts(Bu film ile 1955 En iyi erkek yardımcı oyuncu Akademi Ödülü aldı.)Irma La Douce vb...

Save The Tiger ile de 1973 de,Akademi En İyi Aktör ödülünü ve 1982 de de The China Syndrome ile Cannes Film Festivalinde En İyi Erkek Oyuncu ödülünü aldı.

Billy Wilder ( Filmin Yapımcısı-Yaratıcısı)

(22.Haziran.1906-27 Mart 2002)Avusturya-Macar kökenli,Amerika doğumlu.Film yapımcısı,senaryo yazarı,sanatçı ve gazeteci.50 yıllık kariyerine 60 film sığdırdı.Hollywood'un Altı Çağı diye adlandırılan döneminin çok yönlü ve en parlak yapımcısı olarak anılıyor.Aynıanda 3 dalda Akademi Ödülü alan 5 kişi arasında sayılıyor. ("Apartman" filmi ile yapımcı,direktör ve yazar olarak.)

1920 lerin sonuna doğru sahne yazarlığı yapmaya başladı.Hitler dönemi Almanyasından Yahudi olduğu için Paris'e geçdi.1950 lilerin ortasına doğru komedi filmleri yapdı.Yazdığı yönettiği filmlerde oyanayan 14 oyuncu Oscar'a aday gösterildi.Yaşamının sonuna kadar başka birçok ödüle layık görüldü.

 

 KONU  FILMLERDEN AÇILMIŞKEN..  

 MARY POPPINS

Mary Poppins...: İki yaramaz kardeşin ( keşke tüm çocukların "yaramazlık" anlayışı o olsaydı(!)gökten inen melek(Mary Poppins) sayesinde değişen yaşamlarını anlatan bir hikaye... Evlerindeki otorite ve saygınlığı korumak için,çocukları ile arasına mesafe koyan tüm aile bireylerine küçük de olsa bir yol gösteren ölümsüz(bence) bir film...

İki çocuklu aristokrat bir ailenin yanına gökten inen bir dadının hikayesini anlatan Mary Poppins'in  romanını P.L.Travers yazmış ; 1964 'de başrollerinde Julie Andrews ile Dick Van Dycke'in paylaştığı filmini de  Robert Stevenson sahnelemiştir.Film o yıl 5 Oscar ödülü almış. nilgün yönter

-----------------------------------------------------

MY FAIR LADY ( BENİM TATLI MELEĞİM)

   Alan Jay Lerner ve George Bernard Show'un sahnelediği "Pygmalion" adlı eserden sinemaya uyarlanan My Fair Lady (1964) , 8 dalda Oscar kazanmış.  Filmin baş rollerinde Audrey Hepburn ve Rex Harrison var.

    Sokakta çiçek satarak geçimi sağlayan Liza Doolittle (Audrey Hepburn)'ın bir akşam,Opera çıkışında,bir dilbilimci olan Henri Higgins ( Rex Harrison) ile karşılaşması ile tüm hayatı değişir...  Mr.Higgins, meslekdaşı Mr.Pickiring ile Liza Doolittle’ı 6 ayda yüksek sosyeteye bir “asilzade olarak sunabilecek durumuna  getirilip,getirilemeyeceği " konusunda bahse girer.Sonunda da bahsi kazanır.Ama Liza’ya da aşık olur...